Dreamer On The Run

This is absolutely the most exciting time we could have possibly hoped to be alive and THINGS ARE JUST STARTING !

Dreamer On The Run

This is absolutely the most exciting time we could have possibly hoped to be alive and THINGS ARE JUST STARTING !

"مــدت های مدیدی است که مــن نه چیزی را تایید میکنم و نه تـکذیـب. در برابرِ فلسفه ی عــالی زندگی این مطالـب خیلـی بی ارزش است. مـا به اینجـا نیامده ایم تا مـرشد باشیـم و دیگران را پــند و اندرز دهیـم. مـن به طور کلی به مـوج اعتقادات مردم بی توجـهم و ابدا کـاری به آدمـهای خوب و بـد ندارم..."

۸ مطلب در فروردين ۱۳۹۶ ثبت شده است

.Grief demands an answer ! But sometimes there isn't one

House of cards | season 2

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ فروردين ۹۶ ، ۲۱:۵۸
سـحـر

تنهایی در واقعیت یک جور مالیاتٍ که ما باید در ازایٍ پیچیدگی ذهنمون بپردازیم.

تنهایی صرفا بهایی است که ما باید برای حفظ یک دیدگاه عمیق و بلند پروازانه درباره مصاحبت و همراهی پرداخت کنیم.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ فروردين ۹۶ ، ۱۱:۰۸
سـحـر

9

تصور میکردم که کلِ دنیا یه ماشینِ بزرگه. میدونی ماشین ها هیچوقت قطعه اضافی ندارن. اونا همیشه دقیقا شامل قطعاتی میشن که لازمش دارن. پس فکر کردم اگه همه ی دنیا یه ماشین بزرگ باشه،من نمیتونم یه بخشِ اضافی باشم.من به دلیلی باید اینجا باشم و این یعنی تو هم به دلیلی اینجا هستی.

-هیوگو کابرت

Hugo | 2011 | Martin Scorsese

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ فروردين ۹۶ ، ۱۶:۱۵
سـحـر

8

با همه اتفاقایی که این مدت افتاد و دیدار با آدمهایی از گذشته های دور و سرباز کردن زخم ها و دلخوری هایی که همه ی این سال ها به ظاهر فراموش کرده بودم ولی گوشه دلم نگه داشته بودم، اومدم و از بخشیدن و رها کردن نوشتم و بعد دیدم برای من بخشیدن و فراموش کردن دو مقوله ی جداست و از سخت ترین کارها و رها کردن تعریف دیگه ای داره. 

فراموش کردن برای من از محالاتِ زندگی ِ و بخشیدن و رها کردن برای من به شکلِ دیگه ای هست. 

رها کردن برای من تبعید کردن  آدما به یه دوره ی مشخص از زندگی و پشت سر گذاشتن اون آدماو تلاش برایِ به حداقل رسوندن رابطه با اون آدماست. 

اومدم از بخشیدن بنویسم، از رها کردن به معنایی خلافِ معنیِ تعریف شده در ذهنم و تلاش برایِ پیدا کردنِ آدمهای خوب . اومدم از این حقیقت بنویسم که زندگی یعنی به دنبال آدمهای خوب گشتن و گذراندنِ ادامه زندگی با اونها. رسیدم به در تضاد بودن با تمامِ این حرفها. تضادِ ناشی از بی اعتمادی و نا امیدی و خستگی. 

اومدم بنویسم و نوشتن به نظرم بیهوده بود.  رسیدم به اون تیکه از آهنگِ فرهاد :

"جماعت من دیگه حوصله ندارم، به خوب امید و از بد گله ندارم

گرچه از دیگرون فاصله ندارم،کاری با کار این قافله ندارم. "

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ فروردين ۹۶ ، ۱۲:۳۷
سـحـر

7

مــا باید شگفــت زده باشیـم که در این زمــان و ایـن مکـان در یکـ زمــان تصادفـــی از تاریـخِ جهـان رویِ یک سیـاره تصـادفـی ، در حاشیه یکـ کهکشان تصادفی زندگی میکنیم. جـایی کـه میتـونیمـ سوال بپـرسیم و چیــزهایی از شروع تا پـایان جهـان رو بفهمیـم. ما بــاید مهلــت کوتــاه ِ خودمــون کنار خورشـید رو گرامــی بداریم!
Professor Lawrence Krause | How universe works | season 1 ep 3
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۸ فروردين ۹۶ ، ۰۰:۴۲
سـحـر

6

بعد از دیدن قسمت دوم مستند how universe worksو بحث سیاهچاله ها کلا دیگه میترسیدم برم سراغ قسمتای بعدی ! چون خیلی طول کشید تا بحث سیاه چاله هارو درک کنم ! و خب خیلی سوالا هم تو ذهنم شکل گرفت و برام بی جواب بود. قسمت سوم رو امشب دیدم. و فوق العاده بهم چسبید. اولای این قسمت کلی کیف کردم چون به خیلی از سوالای "مایک رو "میتونستم جواب بدم . به علاوه که خیلی از مفاهیم برام ملموس تر شده بود و به اون کندی ای که روزای اول مستند رو میدیدم،پیش نمی رفتم. در کل که شروع هر کاری سخته!هرکاری! ولی این رو غلتک افتادنه خیلی می چسبه و شیرینه!! این مستندواقعا جذابه، و همه ی مسائل رو خیلی ساده بیان میکنه و به کسی مثلِ من که رشته ی تحصیلیش فیزیک نیست و خیلی از مفاهیم فیزیک رو نمیدونه و از نجوم هم چیزی نمیدونه، واقعا کمک میکنه.
توی ادامه از قسمت سوم این مستند میگم. قسمت سوم به بحث درباره کهکشان ها پرداخته .قبل از شروع بگم که توی ِ این قسمت به دوتا از سوالایِ من جواب داده شد و خب خیلی چیزا هم برام یاد آوری شد. 
اولین سوال این بود که ایا این سیاه چاله کلان جرم گرانش و کلا قدرت کافی برای نگه داشتن کلِ کهکشان رو داره؟جواب این بود که، دانشمندان شروع به شبیه سازی کردن،کهکشان های مجازی با ستاره های مجازی و گرانش مجازی ساختن که شبیه کهکشان خودمون بود بعد میدیدن که هربار از هم می پاشه. پس نه! سیاه چاله کلان جرم این قدرتُ نداره! قضیه زیر سرِ ماده تاریک یا Dark matterهست!
دومین سوالی که واسم پیش اومد این بود که این سیاه چاله ی کلان جرم که که همه چی رو به سمت خودشون میکِشن و وسط کهکشان هم که جا خوش کردن ، مارو نابود نکنن یهو! که جوابش این بود که زمین بیست و پنج هزار سال نوری از سیاه چاله کلان جرم ِ واقع در مرکز کهکشان راه شیری فاصله داره(چندین تریلیون مایل!). خطری از جانب سیاه چاله کلان جرم تهدیدمون نمیکنه. خطر از جانب یه نیرویِ مخربتره! انرژی تاریک...
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۸ فروردين ۹۶ ، ۰۰:۳۱
سـحـر

5

سا بینا زن بودن را حالت و وضعی میداند که خود انتخاب نکرده است و می گوید چیزی را که نتیجه یک انتخاب نیست نمیتوان شایستگی یا ناکامی تلقی کرد .او معتقد است در برابر چنین وضعی تحمیلی باید رفتار درستی پیش گرفت. به نظرش عصیان در برابر این واقعیت که زن زاده شده است ، به اندازه افتخار به زن بودن ابلهانه بود.
****
یک دختر جوان که به جای ترقی در زندگی باید در رستوران آبجو به افراد مست بدهد و روز تعطیلش را به شستن لباس و زیر لباس های کثیف برادران و خواهرنش بگذراند، نیروی بسیاری زیادی برای زیستن را در خود ذخیر میکند. افرادی که به دانشگاه میروند و مقابل کتاب هایشان خمیازه میکشند هرگز از چنین نیرویی برخوردار نیستند.ترزا بیشتر از آن ها کتاب خوانده بود و بیشتر از آنها زندگی را درک میکرد اما هرگز به برتری خود پی نمی برد. آن چه فرد تحصیل کرده را از فر خود آموخته مشخص می سازد ، وسعت دانش نیست بلکه مراتب مختلف نیروی حیات و اعتماد بنفس است.

میلان کوندرا | بار هستی | ترجمه ی دکتر پرویز همایون پور | نشر قطره


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ فروردين ۹۶ ، ۲۳:۳۰
سـحـر

4

 دومین قسمت از مستند how universe worksراجع به بحث سیاه چاله ها _Black holes_ بود که بی اغراق فوق العاده جذاب و mind blowingبود!!!

بعد از بیگ بنگ در ابتدای خلقت جهان ، جهان پر از گاز بود.بعضی جاها گاز به اندازه کافی غلیظ میشد و میلیون ها ستاره را بوجود می آورد. وقتی ستاره ای با جرم ده بار سنگین تر از خورشید به انتهایِ عمر خود برسد نیروی جاذبه شان ، آن ها را در هم می پیچد و یک انفجار بزرگ روی میدهد و یک ابرنواختر_supernova_را بوجود می آورد.با مرگ ستاره ای با جرم صد بار بیشتر از خورشیدِ مـا یک هایپرنوا بوجود می آید و این یعنی تولد یک سیاهچاله.

بعد از انفجار ستاره یک سیاهچاله جوان با دو فواره انرژی باقی می ماند که با سرعت نور در فضا پراکنده میشوند این فواره ها ،فواره های انرژی انفجار اشعه گاما_gamma rey burst_نامیده میشوند. (بعد از بیگ بنگ دومین پدیده پر انرژی انفجار اشعه اشعه گاما است.) با شمارش انفجار اشعه گاما ستاره شناسان در می یابند که چه تعداد سیاه چاله در حال شکل گیری است.

پس بطور کلی جهان اولیه پر از سیاه چاله بوده. گرانش باعث میشد تا سیاه چاله ها با هم ادغام شوند و سیاه چاله های بزرگتر را بوجود آورند و گرانش شان قوی تر میشد و گاز بیشتری جذب می کردند.سیاه چاله گاز را می مکد تا زمانی که به حالت اشباع برسد بعد از آن قدرتمندترین شعله افکن را در جهان روشن نمود.سیاه چاله ها شبه اختر_Quasar_تولید میکنند و مقادیر زیادی گاز را آزاد میکنند تا زمانی که نهایتا گازی برای تشکیل ستاره باقی نماند و سپس کهکشان رو به رشد متوقف میشود.بنابراین این طور نتیجه میگیرند که اندازه نهایی که یک کهکشان  میتواند دست یابد وابسته است به سیاه چاله مرکزی آن.احتمال داده میشه که هر کهکشان در ابتدا یک شبه اختر بوده.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ فروردين ۹۶ ، ۲۳:۱۰
سـحـر